Кои се најчестите хигиенски грешки кои многумина ги прават?

Објавено на 9 август, 2022 во 09:57

Од раното детство, луѓето учат за главните принципи на грижа за себе. Секој разбира колку е важно редовно да ги миете рацете и да ги четкате забите, но колку грешки правиме при одржување на личната хигиена?

Честопати не размислуваме за хигиенските навики кои всушност можат да ни наштетат. Дури и начинот на кој го сушиме телото после туширање и ги сечеме ноктите е важен.

Лицето го миеме после физичка активност, а не пред тоа

Експертите сметаат дека поважно е да се мие пред да се занимавате со физичка активност.

Подобро е претходно да ја измиете шминката или нечистотијата, а потоа нема да морате да се грижите за чистотата на вашата кожа по вежбањето како што би се грижеле ако не сте се измиле претходно.

Ако не го правите тоа, тогаш подобро е да не го бришете испотеното лице после тренинг – во спротивно ризикувате да ги затнете порите. Доволно е нежно да ја тапкате кожата со памучна крпа.

Секогаш почнуваме да ги четкаме забите на истото место

Кога постојано ги четкаме забите на истото место, најмногу внимание посветуваме на забите кои прво биле измиени. Забите кои последни ги четкаме привлекуваат помалку внимание бидејќи тоа ни здосадува пред да дојдеме до задните заби.

Затоа стоматолозите советуваат да не се навикнувате на истиот начин на четкање и секогаш да почнете да четкате на различни заби за да ги четкате порамномерно.

Сечеме влажни нокти

Влажните нокти се помеки од сувите, па нивното сечење може да изгледа полесно. Но, всушност, овој метод носи повеќе непријатности, бидејќи ноктите се виткаат, а сечењето може да се претвори во „крвава пресметка“.

Грубите рабови на ноктите можат да се закачат за облеката, што може да ги оштети и двете, но може да предизвика и сериозно гребење. Затоа е подобро да ги исечете ноктите кога се суви.

Веруваме во ефикасноста на влажните марамчиња

Антибактериските марамчиња убиваат бактерии, но само на чисти раце. Ако кожата е покриена со нечистотија или маснотии, алкохолот во марамчињата нема да може да навлезе во кожата. Редовното миење на рацете во овој случај ќе биде посигурно.

Марамчињата за бебиња генерално не содржат доволно алкохол за да се отстранат вирусите и бактериите.

Премногу го сушиме телото после туширање

Експертите не советуваат бришење после туширање. Користиме крпа за да ги отстраниме мртвите клетки кои ја штитат кожата. Наместо тоа, најдобро е да почекате кожата да се исуши сама или нежно да ја тапкате со крпа.

Користиме миризливи влошки

Мирисните производи за женска хигиена може да го нарушат pH балансот на кожата, што доведува до иритација. Треба да изберете средства за хигиена кои не содржат никакви дополнителни хемикалии.

На четката ставаме премногу паста за заби

Стоматолозите не се согласуваат дека колку повеќе паста за заби користиме, толку подобро е четкањето. Четкањето со многу паста за заби може да доведе до флуороза кај децата. Тоа е оштетување на забната глеѓ предизвикано од вишокот флуор, кој може да ги обезбојува забите со текот на годините и да ги направи посклони кон кариес.

Флуорозата главно ги погодува децата. Но, сепак, користењето премногу паста за заби со абразивни честички во комбинација со силно триење може да предизвика слабеење на забната глеѓ. Можете да ги избегнете сите овие проблеми со користење на количина на паста за заби со големина на грашок при секоја употреба.

Го занемаруваме делот зад ушите

Луѓето воопшто не треба да ги чистат ушите со стапови. Но, ако телото почне да произведува повеќе ушна маст, што може да доведе до непријатност или губење на слухот, подобро е да се консултирате со лекар кој ќе ги спроведе потребните процедури, пишува Bright Side.

Притоа често забораваме да го исчистиме пределот зад ушите, иако тоа е препорачливо. Ако не го сториме тоа, нашата кожа може да почне да мириса лошо. За да спречите тоа да се случи, треба секојдневно да ја миете областа зад вашите уши.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.