Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Amazon fin

30.10.2020

Американската компанија Амазон  врабоптила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските празници во САД. Toa го соопшти компанијата.

Повеќе од 875.000 вработени ширум светот до крајот на јуни 2020 година беа дел од Амазон која веќе наредниот месец соопшти дека од март ќе отвори уште 175.000 нови работни места од кои 125.000 ќе бидат на неодредено време.

Компанијата, со седиште во Сиетел, кон средината на септември прими на работа и 100.000 работници во САД и во Канада. Поголемиот број од нив се магационери и помошници во магацините, за подготовка на пакети и нивно испраќање.

Амазон неодамна соопшти дека е забележан раст на бројот на нарачки од почетокот на пандемијата со Ковид-19.
Компанијата пред минатогодишните празници вработи 200.000 сезонски работници.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново