Витамини и додатоци кои се корисни за есен и за зима

Објавено на 18 октомври, 2021 во 15:41

Во есен или зима, добро е како додатоци да се земаат  витамин Д, железо, витамин Ц и магнезиум. Особено витамин Д кој е нешто потешко да се добие природно во есенските и зимските месеци.

Додатоци во исхраната и витамини, во договор со докторот, би било добро да се земаат во текот на целата година, но на некои им треба повеќе внимание во есен и зима. Тие исто така ќе помогнат да се зајакне имунитетот.

Витамин Д

Добиваме витамин Д преку сончева светлина и треба да ја добиеме потребната количина од крајот на март до септември, според податоците на британскиот NHS. Меѓутоа, од октомври натаму, на нашето тело му треба мала помош за да ја надомести потребната количина, што е околу 10 микрограми дневно.

Витаминот Д е потребен за регулирање на калциумот и фосфатот за да се обезбедат здрави коски, мускули и заби.

„Освен намалениот број сончеви часови, есенските и зимските месеци се постудени, што значи дека поминуваме помалку време надвор и дека телото ја намалува способноста за производство на витамин Д“, вели др. Дон Грант, исто така, додава дека несаканите ефекти поради недостаток на витамин Д може да доведат до депресија, замор, болка и мускулна слабост.

Железо

Иако недостатокот на железо треба да се води сметка во текот на целата година, тој е особено важен во постудените денови. Ако забележите симптоми на анемија, консултирајте се со доктор. Ако мислите дека не внесувате доволно железо од секојдневната исхрана, започнете да земате додатоци или апчиња за железо.

Витамин Ц

Витаминот Ц ги одржува клетките здрави, заедно со кожата, крвните садови, коските и ‘рскавицата. Исто така, помага при заздравување на раните.

“Витаминот Ц може да ја намали сериозноста на настинка, бидејќи го зајакнува имунолошкиот систем на телото”, додава Грант.

Прекумерното внесување може да биде штетно, а возрасните на возраст од 19 до 64 години имаат потреба од 40 мг витамин Ц дневно.

Магнезиум

Магнезиумот е минерал кој му помага на имунолошкиот систем и ја претвора храната во енергија. Се препорачува да се зема магнезиум во текот на целата година, а не само во зимските месеци.

„Недостатокот на магнезиум е доста чест и бидејќи е втор најчест електролит во човечкото тело, мора да се потрудиме секогаш да го надоместиме.

Ниското ниво на магнезиум може да предизвика висок крвен притисок, ниска толеранција на гликоза и нервна возбуда, што може да предизвика или придонесе за проблеми со менталното здравје, како што е депресијата “, рече фармацевтот Jулија Гуерини.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.