Во Индија почина мажот кој имаше 38 жени, 89 деца и 36 внуци

Објавено на 16 јуни, 2021 во 10:41

Зиона Чана, 70-годишен човек за кој се веруваше дека е глава на најголемото семејство во светот, почина во Мизорам, држава во Индија. Зад себе остави 38 жени, 89 деца и 36 внуци.

Веста за неговата смрт ја потврди премиерот на Мизорам, Зорамтанга, кој изрази сочувство на Твитер. Чана страдал од дијабетес и висок крвен притисок. Лекарите кои го лекувале за новинската агенција ПТИ изјавиле дека неговата состојба се влошила додека тој бил дома во селото Бактаванг Тлангуам. Тој бил пренесен во болница во неделата вечерта и починал таму.

Тешко е да се каже дали Чан навистина е глава на најбројното семејство во светот, бидејќи има и други кои тврдат дека имаат право на таа титула.

Исто така, тешко е да се процени колку е големо неговото семејство. Според последните обвинувања, тој имал 39 жени, 94 деца и 33 внуци, едно правнуче.

Фасцинантниот живот на Чана се најде во насловните страници во последните неколку години.

Неговото големо семејство живее во четирикатна куќа наречена Чуар Тан Ран или куќа на новата генерација со 100 соби, а неговите жени спијат заедно во студентски дом покрај неговата соба.

Нивната куќа е главната туристичка атракција во земјата, а луѓето од целиот свет доаѓаат да видат како живее семејството.

Според Ројтерс, Чана е роден во 1945 година, а неговата најстара сопруга ја запознал кога имал 17 години.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.