Ослободете се од стресот на природен начин

Објавено на 16 февруари, 2016 во 07:49

Ви откриваме неколку природни начини за ублажување на стресот.

Смеење – Најдобро го поправува расположението. Докажано е дека е поврзано со ниското ниво на кортизол,хормон на стресот во крвта.

Домашни галеници –  Докажано е дека играта со животните го поправува расположението и прави да се чувствувате добро. Само неколку минути игра со домашни миленичиња ќе го намали стресот и нервозата.

Книга или музика – Читање или слушање на музика ги опушта мускулите и го забавува работењето на срцето. 5 минути ќе бидат доволни да почнете да се чувствувате подобро.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.