Одморот е за одмор!

Објавено на 4 јануари, 2013 во 09:51

Вие не сакате да започнете со шмрчкање и кивање, или уште полошо, да настинете.

Сепак, тоа е она што често се случува. Еве како да се заштитите себеси од болест и да се одморите…

Земете ехинацеа

Ехинацеа е билка која го зголемува имунолошкиот систем со стимулирање на производството на инфекциии за борба против бели крвни клетки. Започнете со земање 5 дена пред да заминете на одмор, и продолжете со земањето и  5 дена по вашето враќање.
Дозирање: 1 лажичка три пати на ден, или една 500-мг таблета три пати на ден.

Носете чорапи

Пред расчистувањето на вашата соба ќе треба да ги соблечете  чевлите. Подот има видено многу на боси нозе. Ако вашите нозе се испотени, можете да добиете бактерија или габична инфекција. Исто така носете чорапи за нозете да ви бидат топли и да не настинете.

Понесете чај од камилица

Камилица може да ви помогне да се опуштите по напнат пат и  да ви ја смири болката во мускулите. Исто така, има седативно дејство, па ќе имате прекрасен сон.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.