Неверојатна моќ на јаболковиот оцет: Ослабете,отстранете го холестеролот и излекувајте се!

Објавено на 19 март, 2013 во 21:32

Оцетот е еден од најлековитите дарови на природата за човештвото а неговата илјадагодишна употреба тоа и го докажува.Еден од најпознатите видови е јаболковиот оцет,за кој се смета дека во лекувањето се користи барем 10 000 години а самиот татко на медицината Хипократ го препишувал како еликсир.

Како да се направи тоник од јаболков оцет ?

Стандарден рецепт за тоник е 2-3 лажички јаболков оцет во 30 мл вода.

Помош за слабеење и дијабетес

Користење на тоникот пред оброк помага кај дијабетес,го поттикнува варењето,го контролира апетитот и го поттикнува слабеењето.Оцетната киселина во јаболковиот оцет го спречува заминувањето на хидрохлорната киселина од желудникот,така да храната полесно се вари без да има појава на надуеност а воедно го лечи запекот и проливот.уИстражвањата покажуваат дека јаболковиот оцет го урамнотежува апетитот,го зголемува чувството на ситост и ја намалува желбата за дополнително внесување на храна.Оцетот ги прави диетите помалку стресни бидејќи истовремено дава енергија и го чисти организмот..

За редуцирање на холестеролот дневно земајте 15 мл јаболков оцет.Се отверува дека пектин ги апсорбира мастите и холестеролот и добро ги елиминира од организмот а аминокиселините од оцетот го неутрализираат лошиот ЛДЛ холестерол.За намалување на крвниот притисок пијте една лажичка јаболков оцет и една лажичка мед во чаша вода два пати на ден.

Благ облик на хемороиди неколку пати дневно намачкајте ги со чист јаболков оцет.На попуштени вени наутро и навечер нанесувајте облоги од чист јаболков оцет.За ублажување на крварењето од носот во ноздрвите ставете вата натопена со јаболков оцет и легнете.Од оцетот крварењето побрзо ќе помине.

Здрави коски и зглобови

Иако е со кисел вкус ,јаболковиот оцет всушност одлично делува на артритисот.Ја намалува болката и го елиминира вишокот на течности.Поради богатиот минерален состав јаболковиот оцет помага во одржување на здравјето на коските и борба против остеопорозата.Кај артритис масирајте ги болните зглобови со мешавина од 12њ5 мл јаболков оцет и 60 мл маслиново масло и пиете разреден јаболков оцет пред секој оброк.На болните места држите облоги од чист оцет,минимум 15 минути.Тоникот со мед во чаша вода е извонреден за болки во мускулите и грчеви во нозете.

Проблеми со кожата

Јаболковиот оцет може да се користи за здрава кожа,коса и нокти.Акните и мрсната кожа неколку пати дневно мачкајте ги со мешавина од две лажици јаболков оцет и 30 мл вода.Флеките на лицето во староста еднаш дневно мачкајте ги со мешавина од една лажичка јаболков оцет,една лажичка сок од кромид и 30 мл вода.Ефектот би се постигнал за две недели.

Нега на косата и темето

За отстранување на првутот,натопете го темето и косата со чист јаболков оцет и оставете да стои половна час а потоа измиете.Мешавина од 1 децилитар оцет и 2 децилитра вода можат да се користат наместо регенератор за сјај на косата и отстранување на разни нечистотии и побрзо расчешлување.

Проблеми со дишењето

На првите знаци на настинка земајте лажичка јаболков оцет со вода неколку пати дневно.Кај ноќно кашлање попрскајте ја перницата на која спиете со јаболков оцет.Ако страдате од астма пиете тоник и ставајте облоги од јаболков оцет на зглобовите.

Главоболка и несоница

Вее боли глава,освен пиење на тоник,додајте две лажички јаболков оцет во шишенце со вода и инхалирајте се 5 минути.За несоница,измешајте лажичка јаболков оцет со шоља мед.Изедете една лажичка а ако не делува за еден час повторете.Ова ќе ви овозможи долг и квалитетен сон.

Женски проблеми

Ако имате болна и обилна менструација или мачнини за време на бременоста испијте тоник наутро а кај ноќно потење пијте го навечер.Иако некои видови на оцет можат да ги зголемат бактериите заради присуство на квасецот овдека тоа не е случај зашто јаболковиот оцет помага во лечење на инфекциите како кандида.Измијте ги надворешните интимни органи со разреден раствор од јаболков оцет и пијте тоник зашто го спречува растот на бактериите.

Камен во желудникот

Пијте тоник од јаболков оцет и вода пред оброкот заедно со 2 децилитри нефилтриран природен јаболков сок.Тоа ќе спречи создавање и раст на жолчни камења.

Непријатни мириси

Јаболковиот оцет делува како природен дезодоранс бидејќи ги уништува бактериите.Доволно е да еднаш дневно со него ги избришете пазувите.

Заштита од рак

Јаболките и јабоковиот оцет изобилуваат со состојки кои делуваат антиканцерогено.Затоа секој ден изедете по едно јаболко и испијте тоник од јаболков оцет.Најдобар начин да ја искористите лековитоста на јаболковиот оцет е да секој ден го пиете.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.