Корисни совети за вашето здравје!

Објавено на 21 март, 2013 во 09:17

Почитувајте го вашето здравје, за и тоа да ве почитува вас!

Разбудете го мозокот со чај

За да почувствувате како ви расте енергијата, секое утро пијте по една шолја чај. Чајот содржи манган, кој им е потребен на клетките на мозокот и има два пати помалку кофеин од кафето. Со тоа чајот е нежен ментален стимуланс, па нема да ја поттикне посткофеинската криза

 

Направете 10 стомачни мускули

Ако цел ден работите во седечка положба, стомакот ќе ви биде опуштен и нема да изгледате привлечно. Затоа, секој ден наутро или навечер правете барем по десетина стомачни вежби.

 

Подмладете се со витамин Ц

Клучот за младешкиот изглед е колагенот (се наоѓа во подебелите слоеви од кожата) кој, заедно со витаминот Ц, создава нови клетки. Затоа, вашите оброци нека содржат големи количества свежи овошје и зеленчук. Витаминот Ц го спречува стеснувањето на артериите и штити од срцеви заболувања.

 

Расположение со тегови

Сите видови телесни вежби го поттикнуваат ослободувањето на ендорфинот, кој го подобрува расположението. Истражувањата покажале дека оние што креваат тегови се чувствуваат многу поажурно, уште по првата посета на вежбалницата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.