Црниот чај е здрав!

Објавено на 22 март, 2013 во 09:48

Еве кога и зошто…

Жени, пијте црн чај и ќе бидете здрави. Испијте барем една шолја чај дневно и ќе бидете многу поздрави од оние кои не го конзумираат.

Лековитите ефекти од зелениот чај се познати одамна, но овој чај има посебно силен анти-туморски ефект.

Научниците велат дека оние кои го пијат овој пчај ризикот од рак на градите се намалил за 12 до 13 проценти. Всушност, направено е истражување во кое учесниците дневно пиеле по две или три шолји црн чај.

Еден шол црн чај дневно го намалува ризикот од рак на јајниците за околу 10 проценти, додека две до три шолји за 13 проценти, а четири или повеќе за 15 проценти.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.