Кога треба да ги миеме забите?

Објавено на 25 март, 2013 во 13:01

Ако мислите дека треба после секој оброк, грешите …

Сигурно мислите дека правите одлична работа ако ги миете забите одма после секое јадење. И звучи логично, бидејќи ги отстранувате остатоците од храната и ги чувате вашите заби.

Но замислите, тоа не е најдоброто време за миење заби!

Докторите велат дека процесот на миење заби треба да се извршува пред јадење или најмалку 30 минути после јадење.

Еве зошто:

Познатата клиника Маyо открива дека ако јадете слатки или кисели продукти (а скоро цела храна е таква), како овошје, сокови и слично … подобро е да ги измиете забите пред јадење.

Киселината од таквата храна го уништува заштитиниоот слој на забите, па прераното миење може да го оштети. Така што, најдобро е да ги миете забите пред јадењето, советуваат докторите.

“Или пак, може да почекате 30 минути за вашиот ph баланс во устата да се врати во нормала”, вели д-р Скот Фреј.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.