Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Marsot fin

Со учество на 500 вљубеници во природата, најголем дел од нив планинари, денеска, сабота 10 февруари, се одржа еднодневното традиционално зимско искачување на врвот Клепа во општина Градско. Него не го пропушти амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија Н.Е. Вилем Воутер Пломп. Сончевото време и температурата, што иако е зима наликуваше на време на рана пролет, придонесоа искачувањето да ја оствари целта, рече Градоначалникот Роберт Бешовски.

besovskiijanev fin

- Со акцијата го промовираме малку качуваниот врв Клепа, со надморска висина од 1150 метри, и ги поттикнуваме граѓаните во овој реон за движење низ планина. Во исто време манифестираме соработка помеѓу планинарските клубови и друштва. Ако лани во зимското искачување на Клепа учествуваа над 350 годинава учесници беа 500 планинари и граѓани. Тоа ни дава и мене и на мојот колега, градоначалникот на Општина Росоман Бранко Јанев уште поголем елан и посветеност во делот на организацијата и секако, вгодина да пречекаме уште поголем број на учесници на планинарскиот марш, рече Бешовски.

Двете општини, во централниот дел на државата, се организатори на еднодневното традиционално зимско искачување на врвот Клепа.

Тоа започна во 9 часот кај брана на Подлешко езеро за планинарите и граѓаните кој дојдоа од страната на Градско и ја чекаа групата од правец на село Сирково, која тргна утринава во 7 часот движејќи се по сртот до езерото за потоа заедно да се упатат кон врв Клепа. Со нив се искачуваше и Н.Е. Вилем Воутер Пломп. Патеката беше долга 18 км и заврши со заеднички ручек обезбеден од двете соседни општини во дворот на манастирот „Свети Архангел“. Манастирот се наоѓа помеѓу селата Горно и Долно Чичево, на надморска висина од 410 метри.

Marsot fin

Освен Општина Градско и општина Росоман во организацијата на искачувањето се вклучија и две граѓански организации поточно ЕГ „Грин Пауер“ од Велес и Планинарски предизвик „12 врвови“.

rucek fin

Зимското искачување на Клепа привлече граѓани и планинари како од двете општини така и од Велес и од Скопје./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново