Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bolnica veles fin

3.04.2020

Министерството за здравство објави денеска дека вкупниот број на позитивни велешани на коронавирусот изнесува осум. Според оваа евиденција во изминатите 24 часа е евидентиран уште еден нов случај на позитивен во градот по средношколецот кој вчера беше примен на Инфективното одделение во ЈЗУ Општа болница Велес.

Како што дознава Дума.мк од Инфективното одделение на велешка болница се испишани двајца пациенти а во моментов како лежечки пациенти се вкупно шест.

Од нив двајца се позитивни додека за двајца се чекаат резултати од земен и испратен брис во вирусолошката лабораторија на Институтот за јавно здравје во Скопје./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново