Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Најверојатно ќе се договараат назначувања на функционери од вториот и од третиот ешалон.

По назначување на министрите сега на ред се замениците министри. Има многу комбинации но се претпоставува дека кандидатите на ДУИ ќе станат заменици во министерствата за финансии, можеби за внатрешни работи, за транспорт и врски, образование и одбрана.

На оваа седница најверојатно ќе се избере и нов генерален секретар на Владата и нов директор на владината Службата за општи и заеднички работи.

Некои медиуми шпекулираат дека новите министри ќе донесат и одлука за отстранување на оградата околу зградата на Владата, но многу поеројатно е на дневен ред на седницата да биде и разрешувањето на директорот на Бирото за јавна безбедност во МВР, Митко Чавков.

Изразено во бројки се шпекулира дека ДУИ и Алијансата ќе имаат четворица или петмина заменици-министри . Тука во второиот и третиот ешалон ќе влезат и другите коалициони партнери како Алијансата на Села, а со два пратеника сега се амбицира и Лиле Поповска на ДОМ. Во игра се и партиите кои не влегоа во парламентот а беа против политиките на режимот на Груевски, во што најмногу предничеше Демократскиот сојуз на Павле Трајанов.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.