Убоди, каснувања од инсекти и пајаци – Кои се симптомите за анафилактички шок!!!

Објавено на 25 мај, 2022 во 12:27

Повеќето убоди од инсекти создаваат само мала надразливост и следните симптоми:

Отекување на местото на убодот, чешање или печење и премреност на еден дел од телото или чешањето.

Но каснувањето од отровни пајаци и скорпии може да ги предизвика следните симптоми:

Силана болка, вкочанетост, болка во зглобовите, стегање на мускулите, болка во стомакот, температура или треска, тешкотии при дишењето или голтањето, гнојна рана што се шири и отежнат говор, грчење.

Убодот може да предизвика и алергиска реакција позната како анафилактички шок кој може да биде смртоносен!

Симтомите вкулучуваат:

Брзо отекување  околу очите, усните, јазикот или грлото, тешкотии при дишењето, кркорење или засипнатост, силно чешање, грчење или премреност, вртоглавица, црвеникава исипаност или уртикарија, грчеви во стомакот и губење свест.

Обратите се на лекар!

Ако  мислите дека ве каснал отровен пајак или скорпија или ако имате кој било симптом на анафилактички шок. Состојбата ви е многу сериозна а може да биде и опасна по живот.

Побарјте итна лекарска помош!

Божана Ќулавкова

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.