Денеска 59 хоспитализирани, викендов починати тројца пациенти од Ковид-19 во велешка болница

Објавено на 24 јануари, 2022 во 10:36

За време на викендот во велешка болница починале тројца пациенти како последица од Ковид-19. Маж на 70 годишна возраст од Велес со обострана ковид пневмониа и двајца пациенти од село Мелница, жена на 86 годишна возраст која починала 3 часа после приемот во ЈЗУ Општа болница Велес и маж на 63 годишна возраст 6 часа после приемот.

Во велешка болница вкупно се хоспитализирани 59 ковид пациенти од кои 41 се потврдени позитивни, девет пациенти се сомнителни и осум пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување. Во изминатите 24 часа примени се тројца пациенти.

-На кислородна поддршка се 29 ковид пациенти, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На Инфективно одделение се лекуваат 52 пациенти и на Интерно Б одделение седум пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.