Куќа на вкусовите и мирисот- нов музеј во Кавадарци

Објавено на 31 октомври, 2012 во 21:40

Забрзано во Кавадарци се работи на изградба на новиот музеј. Целосно се реконструираат просториите на поранешниот младински дом.

Имено се работи за проект кој носи наслов “Гастрономските патишта на Кајмакчалан-Кајмак“ за кој општина Кавадарци  доби 70.000 евра. Партнер на македонската и е општина Воден од Република Грција во рамките на прекуграничната соработка од ИПА програмата на Европската Унија.

Со овие пари се реконструира поранешниот младински дом, поточно покривот, столаријата, санитарните јазли како и целокупниот ентериер.

Општина Кавадарци дополнително издвои уште 1.400.000 денари се со цел да обезбеди услови за поквалитетна изградба. Проектот, изработен од  архитекти и градежници од локалната самоуправа, ќе обезбеди автентичност на објектот.

Штом се заврши ќе се вика  „Куќа на вкусови и мирис“, во која ќе бидат сместени музејска поставка со стари садови, машини и алатки за производство на традиционални тиквешки јадења. Исто така ќе има место и за поставка на артефакти и музејски експонати поврзани со историското и културно преродбеничкото минато на Кавадарци. Автори ќе бидат  кустоси, етнолози и историчари на  Градскиот Музеј-галерија Кавадарци.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.