Биста на Страшо Пинџур поставена во Ваташа (видео)

Објавено на 23 ноември, 2023 во 15:56

Спомен бистата на народниот херој Страшо Пинџур која долги години беше во дворот на поранешниот ДИК „Страшо Пинџур“ во Кавадарци, сега е дислоцирана во село Ваташа – селото каде се наоѓа и спомен куќата на херојот.

Градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев говори и за останатите спомен обележја за кои општината води грижа.

Ангел Данов

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.