Кривична против велешанец кој на ФБ промовирал и поттикнувал омраза и насилство

Објавено на 4 ноември, 2022 во 14:19

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.Д.(61) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.
Тој, по објавен текст на еден интернет портал, од својот фејсбук профил постирал коментар со што промовирал и поттикнувал омраза и насилство.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.