Намалена видливост поради магла на патниот правец Катланово – Велес

Објавено на 16 јануари, 2023 во 09:49

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Намалена е видливоста поради појава на магла до 100 метри на патниот правец Катланово – Велес, соопштија од Авто мото сојуз на Македонија.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.