Нема повеќе паушално плаќање на вода во Неготино

Објавено на 26 ноември, 2015 во 12:43

Граѓаните на Неготино кои досега немаа водомери или имаа неисправни ќе добијат нови.Нема повеќе да плаќаат паушални износи за потрошена вода. Екипи на ЈП Комуналец се на терен и ја вршат замената на водомери.

Oвој процес се спроведува како една од низата мерки за нормализирање на водоснабдувањето во градот и намалување на загубите на вода.

Според евиденцијата на комуналното претпријатие на територијата на општина Неготино  се регистрирани вкупно 4183 водомери од кои 3399  се во Неготино, а останатите се во населените места  Тимјаник, Криволак, Пепелиште и Дуброво.

Според проценките на стручните служби ќе бидат поставени 797 нови водомери од кои 477 во градот,  останатите во населените места. Процесот за замена на водомерите е планирано да заврши до крајот на февруари следната година./А.Д

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.