Прослава на Крстовден денеска во светиниколското село Кадрифаково

Објавено на 27 септември, 2023 во 09:34
Фото: Архива

Во светиниколското село Кадрифаково со голем народен собор, денеска ќе се прославува празникот на Чесниот Господов крст или кај народот познат како Крстовден. 

Собирот традиционално ќе се одржи пред црквата од 10 до 12 часот. Црковните обичаи почнуваат од 10 часот, а веселбата од 12 часот.

На настанот ќе учествуваат повеќе познати естрадни имиња, како Спасен Сиљаноски, Перо Христов, Ани Малинкова, Марјан Коцев, Душко Георгиевски, Орце Стефковски, а нив ќе ги придружува групата „Овчеполски свадбари“.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.