Инциденти во велешкиот наркоцентар, од болницата бараат негова дислокација

Објавено на 25 ноември, 2012 во 15:47

Караници, тепачкии вооружени пресметки се секојдневие во дневниот центар за метадонски терапии во Велес. Зависниците кои доаѓаат тука честопати се агресивни па поради ова болницата ангажираше и обезбедување кое ја намали, но не ја спречи опасноста од инциденти.

„Ова е еден голем проблем за велешката болница поради тоа што еден ваков центар е сместен во неа. Се надевам дека наскоро ќе се изврши негова дислокација заради тоа што не само што ни смета нас како на персонал, туку смета и на пациентите, на посетата и на сите граѓани кои доаѓаат во болницата“, вели Атанас Василев, директор на ЈЗУ Велес.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=q9tB6IAYgn0&feature=g-crec-u{/youtube}

Опасно е и за учениците од основното училиште „Блаже Конески“, а кое се наоѓа веднаш до центарот велат од болницата. И родителите реагирале откако зачестиле инцидентите пред очите на децата, а школскиот двор прераснал во отпад за игли и шприцеви. И покрај додатниот трошок советот на родители заедно со поранешниот ве – де директор одлучил да се плаќаат чувари за да ги вардат децата.

„Ситуацијата е многу променета откако дојде обезбедувањето бидејќи во текот на денот не можат да дојдат во училиштето и во неговото опкружување, меѓутоа ситуацијата е иста во текот на ноќта.  Зад училишната сала има места каде можат да се сокријат и таму пронаоѓами шприцеви и друга општема што ја користат“, вели Сашко Андреевски, ве – де директор на ОУ „Блаже Конески“

Поради ова раководството на болницата сега ја оживува старата идеја центарот да работи во зградата каде е сместено пасошкото одделние на СВР Велес, а чиj сопственик е Општина Велес.Сепак засега нема никаква реакција од локалните власти.

Инаку 60 – тина  пациенти редовно го посетуваат метадонскиот центар каде секојдневно земаат терапија за лечење од зависноста. Отворен е пред речиси година и пол и има за цел да го намали бројот на нарко зависниици кои во градот официјално изнесува околу 350, а неофицијално се движи и до илјада.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.