Државно првенство во „Вело крос“ се одржа на Езеро „Младост“

Објавено на 1 март, 2021 во 09:36

velospdskatrka fin

01.03.2021

На државното првенство учествуваа педесет велосипедисти од 12 клубови во државата. Вчер, велосипедистите се натпреваруваа на патека долга 2,2 клометри околу Еко кампот на езерскиот брег.

Во конкуренција на педесет велосипедисти, во категоријата сениори победи велосипедистот Кирил Марковски, прв во категоријата јуниори беше Јован Митев, најдобар кадет е Немања Пауновски беше најдобар од кадетите, а мастерс Љубиша Кондов, додека во категоријата жени првото место го освои Дуња Иванова.

VeloCross3

Велосипедската трка се одржа во организација на Велосипедската федерација на Македонија и Младинскиот велосипедски клуб Велес, под покровителство на Општина Велес.

Стоилко Андреевски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.