(Фото) Белградскиот атлетски маратон ќе биде прв предизвик во 2024 година за младиот атлетичар Роберто Димитривски од Велес

Објавено на 30 декември, 2023 во 15:02

По прифатената пријава на Белградски атлетски маратон атлетичарот Роберто Димитриевски од Велес ги започна интензивните подготовки. За младиот спортист новогодишните и божиќни празници нема да бидат време за одмор и славење. Напротив тој тренира како на кондиционите така и на усовршување на техничките вештини.

-Тренирам секојдневно и нема да има прекини за време на празниците. Сосема сум задоволен од минатогодишниот настап на Белградски атлетски маратон,на крајот на ноември, кога во меѓународна конкуренција, на 10 километри, постигнав време од 36 минути и го освоив високото 9 место во конкуренција на над 4 илјади учесници. Тогаш бев втор по време од македонските атлетичари кои го развиорија македонското знаме во Белград. Ми значи тоа што бев омилен атлетичар на тамошната публика и атлетичарите кои ме бодреа извикувајќи „Браво Македонец“. Дадов  изјави за повеќе српски медиуми и мислам дека достојно ја презентирав македонската атлетика,својот роден град Велес и Македонија. Со учеството на овој маратон мислам дека  успешно ја заокружив оваа, за меме, успешна и незаборавна 2023 година, рече Димитриевски.

Роберто Димитриевски  трча „рама до рамо“  и е меѓу најдобрите маратонци во земјава  поточно најдобриот македонски и најдобар балкански атлетичар Дарио Ивановски. Димитриевски и Ивановски на напорната  трка во Лозово, на 15 километри, цело време трчаа заедно, за на крај младиот велешки атлетичар  малку да заостане и сепак  да го освои високото петто место.  

-Мојата целосна почит кон него за гестот што ми го приреди кога на целта во знак на воодушевување и почит Дарио Ивановски го соблече својот дрес  и ми го подари со зборовите „Секоја чест дечко“. Токму на овој маратон освен со Дарио подобро се запознавме и со атлетичарот Жан Тосев. Оттогаш сме сите тројца заедно и секогаш сме пласирани меѓу најдобрите  петмина македонски маратонци на  многуте маратонски трки во земјава, додаде Димитриевски.

Како атлетичар на АК „Велес“ од Велес, Димитриевски, е редовен учесник на атлетските државни првенства  и маратонски трки. Иако зад себе има само две годишно интензивно атлетичарско натпреварување тој зад себе има освоено повеќе значајни резултати. Минатата година беше 5- тти  на државното првенство во атлетика на 5 километри со време од 18 минути и 7 секунди.

Сепак годинава за него е особено успешна и се’ повеќе го завзема врвот на најдобрите македонски атлетичари маратонци и е атлетичар-маратонец  во подем, потенцираат добрите познавачи на атлетиката меѓу кои и најдобрите македонски маратонци Дарио Ивановски  и Жан Тосев.

-Ми причинува задоволство што во силна конкуренција го освоив високото прво место и златниот медал на 15 –тиот Армиски Атлетски маратон во Скопје, на 8 километри, во конкуренција на цивили и  претставници на Армијата,со време 21 минута 25 секунди.Првенството го организира ше Генералштабот на Армијата. На велешкиот маратон, по  повод 9-тти Ноември, на трката на 5 километри,  го освоив првото место со време од 18 минути и многу ми значат ракоплескањето и овациите на бројната публика која  дојде да го проследи овој празничен маратон на градот во кој сум роден, живеам и спортувам. На Маратонот во Кичево, на 5 километри, постигнав резултат од 16 минути и 40 секунди  што е и мој, личен најдобар резултат, и на самата цел влегов четвртти со само стотинка време на заостанување по третопласираниот. На маратонот во Лозово  што на 15 километри го организира Општина Лозово  во силна конкуреција  го освоив 5 то место исто како и  на маратонот во Прилеп, со време од 17 минути и 39 секунди. На маратонот во Гевгелија во силна меѓународна конкуренција,  на 5 километри, го освоив високото  7 место со време од 17 минути. Затоа велем дека имав успешна година. И тоа е мојот поттик за повисоки пласмани и за победи во 2024-та, од која не дели само утрешниот ден, додаде Димитриевски.

Роберто Димитриевски во трката на 5 километри го освои високото 11 место меѓу  6547   учесници во машка и женска категорија на WIZZ AIR Скопски маратон 2023 кога на целта стигна за 18 минути и 7 секунди.Тој воедно беше со најдобро време од велешките атлетичари од велешките атлетски клубови. Зад него се пласираа врвни атлетичари,  натпреварувачи  од  Италија, САД, Словенија, Албанија, Јапонија, Србија и други земји учесници на овој реномиран маратон од светски рамки.

Затоа секојдневите напорни тренинзи, по 2-3 пати на патеката во Градскиот парк бидејќи атлетската патека на Градскиот фудбалски стадион„Зоран Паунов“ за жал е руинирана, сега се негов приоритет. Него публиката во 2024 година ќе го гледа и на сите останати домашни атлетки маратони додека за кратко време го најави и целосниот список за учество и на меѓународните.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด