Фудбалерот Игор Леовски избран за спортист на Велес за 2016-та

Објавено на 3 јануари, 2017 во 17:51

Игор Леовски беше избран во силна конкуренција затоа што сад себе има бројни постигнувања како дел од велешкиот фуд-сал клуб но и како фудбалер на македонската фуд-сал репрезентација. На спортската манифестација за избор на најдобрите спортисти и спортски клубови, што годинава се организираше по педесет и седми пат, за најдобра екипа беше прогласен фуд-сал клубот „Велес“.

Резултатите што лани ги постигнаа двајцата познати кајакари Борче Мирчевски од КК „Бабуна“ и Љубомир Спасиќ од КК „Гемиџии“ им донесоа пласман на второто и третото место на градската ранг листа на најдобри спортисти. Екипно второто место му припадна на градскиот ракометен клуб „Борец“ додека третото место на кајак клубот „Бабуна.

Манифестацијата „ Избор на спортист на годината“ ја организира Сојузот на спортови на Велес а финансиски ја помага општина Велес.

Листата на најдобри спортисти на Велес годинава е составена од фудбалерот Игор Леовски на прво, кајакарот Борче Мирчевски од ККК Бабуна на второ место, кајакарот Љубомир Спасиќ од ККК Гемиџии на трето место, велосипедистот на МВК “Велес“ Христијан Ванчевски на четврто место, голманот на ГРК “Борец“ Кире Димовски на петтото место, фудбалерот Благој Левков од ФК Борец 1919 на шестотот место, мотоциклистот Драган Ванов од МК „Велес“ на седмото место, фудбалерот на ФК Превалец Стевче Илиевски на осмото место , одбојкарот на ГОК „Борец“ Дејан Димовски на деветото место и спортскиот риболовец Славко Казаков од СРД „Кркушка“ е на десеттото место.

Градската спортска асоцијација, исто така награди и 13 талентирани младинци, кои лани постигнале солидни спортски резултати како и младински спортски екипи. Постхумно признанија за развој на велешкиот спорт добија членовите на семејствата на фудбалерот Трајче Манасков и кошаркарот Јован Наќинов.

Годинава добитници на признанија се и меѓународниот карате судија Раде Стефановски и спортскиот работник Иле Чуповски од МВК „Велес“ а за посебни достигнувања Тодорче Георгиев од СПД „Чеплес“ и Небојша Саздов од фитнес клуб „Атлета“.

За најдобри спортските педагози беа прогласени професорите по физичко образование Петре Жабев од ООУ „Блаже Конески“ и Татјана Арсовска ООУ „Васил Главинов“./У.Ј

 

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.