Близнаци стари еден месец се најмладите ковид пациенти во Козле

Објавено на 26 ноември, 2021 во 09:53

Во моментов имаме 22 деца хоспитализирани во нашата установа. Има и поголем дел кои се лекувааат амбулантски. Најмаладите се две близначиња од по месец дена. Поголемите се 16-17 години, вели за  Утрински брифинг д-р Бесник Зеќири директор на Детската клиника за белодробни заболувања Козле.

-Во принцип се школските деца. Во моментов имаме околу 40 легла со можност да се направат и 60 легла. Протоколот за кај децата не е ист како за возрасните. Младите доаѓаат навреме лекување, што значи дека родителите се грижат за нивното здравје. вели д-р Зеќири.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.