Бугарско обвинителство: Спасени се 8 патници, на местото на трагедијата се пронајдени 44 тела

Објавено на 25 ноември, 2021 во 11:25
Фото: Nikolay DOYCHINOV / AFP / Profimedia 

Човечката грешка е водечката и главна верзија на трагедијата на автопатот Струма во Бугарија. Ова на брифинг го изјави заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба, Борислав Сарафов, цитиран од БНТ.

Дополнително, на местото на несреќата се констатирани лоши ознаки на патиштата, лоша сигнализација и лоша организација на сообраќајот. Според Сарафов, заштитната ограда во која првично се удрил автобусот е опасна и придонела за несреќата.

Категорично е отфрлена верзијата за превезено гориво во опожарениот автобус. Според Сарафов, на местото на настанот биле пронајдени 44 тела.

Сијка Милева рече и дека при распитот на еден од преживеаните рекол дека се спасени 8 лица, а не 7. Во исто време, на местото на трагедијата се пронајдени 44 тела. Затоа, истражителите ја проверуваат верзијата за да видат дали има уште еден преживеан и каде е тој. Можно е тој да ја напуштил границата со друго возило, друг автобус, тоа треба да се провери, велат обвинителите кои ги проверуваат сите хипотези за расчистување на случајот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.