Црна Гора го направи најдлабокиот бунар на Јадранот во потрага по нафта

Објавено на 3 ноември, 2021 во 10:39

Во потрага по нафта, Црна Гора ископа бунар длабок 5.400 метри, најдлабок во Јадранот досега, соборувајќи го претходниот рекорд од 4.300 метри.

Првите резултати од истражувањето дали има нафта во црногорската подморница ќе бидат познати до крајот на годинава, изјави в.д. Директорот на Дирекцијата за јаглеводороди на Црна Гора – Марко Аџиќ.

Дупчењето, како што рече, ќе продолжи и денес по работите на дополнително обезбедување на бунарот.

Аџиќ гостувајќи на Црногорската телевизија изјави дека досега се пробиени 5.400 метри длабочина. Завршните работи доцнат поради, како што рече, „обезбедување дополнителна безбедност на бунарот“.

„Утре ќе продолжиме со дупчење. Очекувавме до септември или октомври да дознаеме дали има нафта, но поради новите услови во бунарот моравме да го намалиме темпото и да поставиме уште една дополнителна колона за безбедност на работењето. Тоа многу не забави, но се надеваме дека ќе имаме резултати до крајот на годината. Очекувавме да влеземе во резервоарите во септември или октомври и да имаме информации што има во нив. Од октомври до декември беше потрошено толку многу време“, рече Аџиќ.

Доцнењето, вели тој, не било поради грешка на концесионерот.

„Јадранот е пробиен до 4.300 метри, што е најдлабок бунар. Условите во бунарите ни беа познати до тие длабочини. Новите услови се неочекувани за нас. Има голем притисок. Никој досега не пробил на таа длабочина. Ова е првиот бунар што поминува низ тој слој што е комплицирано за дупчење. Ја надминавме таа критична фаза и сега продолжуваме понатаму“, изјави Аџиќ.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.