Филипче: Утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип

Објавено на 12 ноември, 2021 во 10:41

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип. Заинтересираните граѓани да се пријават на vakcinacija.mk и по СМС порака смс ќе добијат термин, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

-Годинава обезбедивме 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани. Вакцините за нив ќе бидат бесплатни. Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба, соопшти Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.