Груби-Томан: Преговорите со ЕУ да започнат на почетокот на 2022 година

Објавено на 6 декември, 2021 во 11:43

Груби ја побара директната поддршка од Чешка во декември за утврдување на датумот за одржување на првата Меѓувладина конференција со Европската Унија која ќе го одбележи почетокот на преговорите во првите месеци на 2022 година, соопшти Кабинетот на првиот вицепремиер.

Тој нагласи дека земјава треба да ги искористи искуствата на земјите членки на ЕУ за спроведување на реформите за членство во ЕУ и за креирање на подобри услови за живот на граѓаните.

На средбата се дискутираше дека Западен Балкан е еден од најголемите приоритети на коишто се фокусира Чешката Република во поглед на европските перспективи и дека ќе продолжи да дејствува во тој правец.

Груби и Томан се согласија дека потенцијалот за продолжување на соработката меѓу двете земји е голем.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.