Изминатото деноноќие произведени 15.179 MWh електрична енергија

Објавено на 13 декември, 2022 во 10:38

АД ЕСМ на 12.12.2022 година произведе 15.179 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 12.933 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.246 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 850 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 12.12.2022 година

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.