Изминатото деноноќие произведени 15.491 MWh електрична енергија

Објавено на 16 декември, 2022 во 11:21

АД ЕСМ на 15.12.2022година произведе 15.491 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 13.235 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.256 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 850 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.  

Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 15.12.2022 година.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.