Подготвени ли сте за првиот снег?

Објавено на 30 ноември, 2012 во 00:15

Декември ќе биде снежен. Вакви се прогнозите на синоптичарите. Уште со првите денови од последниот месец во годината снегот ќе не израдува. Прогнозите велат дека на 4 декември ќе падне првиот снег и освен на повисоките ќе го има и на пониските места. Секако тоа ќе биде радост за најмладите, а главоболка за повозрасните.

 

Поинтензивни снежни врнхежи се прогнозираат од 19 декември па се до 21 декември, годинава. Температурите, ќе бидат ниски поточно зимски. После 15 декември максималните дневни температури нема да поминат над 5 степени.

Рано е сеуште да се прогнозира за времето и температурата за новогодишните празници, но ако се предвидени снежни врнежи до 21 декмври тогаш треба да очекуваме снежен амбиент.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.