Филипче: Грција на 14 мај ги отвора границите и за македонските граѓани

Објавено на 31 март, 2021 во 10:51

IMG 20201215 111124

31.03.2021

Границите кон Грција ќе бидат отворени на 14 мај за македонските граѓани, изјави денес министерот за здравство Венко Филипче.

-„Утрово разговарав и со грчкиот министер за туризам Теохарис, и тој ме извести дека двата гранични премини Дојран и Евзони ќе ги отворат на 14 мај и за македонските граѓани.Ќе биде задолжително да се покаже потврда за вакинација или негативенн ПЦР тест.Тоа што јас земав обврска утрово да испратам е како ќе изгледаат нашите сертификати за вакцинација со сите потребни кодови и листата на официјални и овластени лаборатории кои што може да издваат и ПЦР тестови“, рече Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.