Вакцинирањето со Синофарм ќе се спроведе после Велигден

Објавено на 23 април, 2021 во 10:42

vakcina sinofarm 1

23.04.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денес најави дека следната недела во нашата земја треба да пристигнат 200.000 дози вакцини од компанијата „Синофарм“.

„Кинеските вакцини ќе пристигнат околу 28-ми април и за тоа е спремен планот и дистибуцијата согласно бројот на пријавени граѓани на сајтот „vakcinacija.mk“, соопшти министерот, додавајќи дека вакцинирањето со оваа вакцина ќе започне во вторник на 4-ти мај, после велигденските празници.

Според него, до тогаш сите сали во шесте града низ земјава ќе бидат подготвени.

„Во Охрид, Штип, Куманово, во Битола, Тетово и Кавадарци ќе бидат подготвени и опремени и со опрема и со кадар, за да вакцинацијата почне согласно распоредот. Околу 150 илјади граѓани се пријавени за вакцинација во овој момент“, кажа Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.