Филипче: Вакцинацијата за хронично болните ќе започне по празниците

Објавено на 23 април, 2021 во 10:55

filipce

23.04.2021

На прашањето кога ќе се вакцинираат хронично болните бидејќи тие не се на листата за приоритет, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека министерството останува на ставот дека вакцинацијата ќе продолжи согласност возраста на граѓаните.

-Нашиот став е дека согласност возраста ќе се вакцинираат сите коишто се пријавени, знаат и здруженијата на хронично болните со оглед дека има голема бројка на граѓани кои имаат хронични болести. Нашиот став е дека ќе одиме по возраст, како ќе пристигнуваат нови количини на вакцини. Затоа апелирам да се пријават согласно пријавувањето. Ќе се вакцинираат по велигденските празници кога ќе сигне поголема количина од кинеската вакцина „Синофарм“.

Следната недела се очекуваат и 200.000 дози од кинеската вакцина „Синофарм“, со што вакцинацијата со нив би започнала во вторник на 4 мај, по Велигденските празници.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.