Министерката за надворешни работи на Словенија, во посета на Македонија

Објавено на 18 октомври, 2022 во 09:34

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе ѝ биде домаќин на заменик-претседателката на Владата и министерка за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, која ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Покрај билатералните односи, во фокусот на разговорите ќе бидат и европското досие на земјата, регионалните прашања, геополитичките предизвици и соработката во рамките на НАТО, како и претстојното претседавање на земјава со ОБСЕ.

Во рамките на нејзиниот престој во Скопје, Фајон се очекува да се сретне и со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, како и со заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.