Новоинфицирани 178, починати 4 и активни над 4.000 на коронавирус

Објавено на 3 август, 2022 во 14:55

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.238 тестови, а регистрирани се нови 178 случаи на КОВИД-19: Скопје – 101, Прилеп – 11, Кавадарци, Гостивар и Охрид – по 10, Струга – 8, Тетово – 7, Битола и Неготино – по 5, Кочани – 3, Струмица – 2, Куманово, Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш и Дебар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (178), регистрирани се 33 реинфекции.

Регистрирани сe 592 оздравени пациенти од: Скопје – 259, Битола – 42, Куманово – 34, Прилеп – 32, Велес – 31, Кавадарци – 30, Тетово – 29, Штип – 20, Охрид – 19, Гостивар – 17, Кичево – 12, Струмица – 11, Неготино – 10, Гевгелија – 9, Радовиш – 8, Кочани – 6, Крива Паланка и Валандово – по 4, Ресен и Берово – по 3, Струга, Кратово и Дојран – по 2, Дебар, Богданци и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица од Скопје (72г и 60г) починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се  регистрирани  две починати лица, од Битола (67г) и од Струга (65г). Двете лица се починати во домашни услови. Лицата за починати се пријавени во период од 13.07. – 23.07.2022 година.

Направени се 1.238 теста преку: ИЈЗ-37, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-6, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-11, Авицена-18, Биотек-18, Систина-20, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-15, Генеа-0, Никоб Лаб-42, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.031

Досега во земјата се направени вкупно 2.121.690 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 329.172, бројот на оздравени пациенти е 315.675, на починати е 9.381, а бројот на активни случаи изнесува 4.116

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155411, Активни   1725

Куманово    17538, Активни    204

Битола      16934, Активни    298

Прилеп      14905, Активни    189

Тетово      14060, Активни    156

Кавадарци   11452, Активни    201

Велес 10374, Активни    120

Гостивар    9954, Активни     120

Охрид 9637, Активни     203

Струмица    8477, Активни     126

Штип  8441, Активни     98

Кичево      5896, Активни     72

Кочани      5291, Активни     48

Струга      4972, Активни     99

Гевгелија   4602, Активни     56

Неготино    3919, Активни     57

Ресен 2908, Активни     52

Свети Николе      2718, Активни     23

Радовиш     2667, Активни     56

Крива Паланка     2535, Активни     28

Делчево     2017, Активни     3

Дебар 1751, Активни     36

Берово      1737, Активни     15

Валандово   1554, Активни     17

Виница      1419, Активни     16

Пробиштип   1291, Активни     5

Богданци    1051, Активни     11

Кратово     1034, Активни, Активни  24

Крушево     976, Активни      22

Демир Хисар 891, Активни      22

Македонски Брод   771, Активни      9

Демир Капија      606, Активни      2

Македонска Каменица     527, Активни      1

Пехчево     494, Активни      1

Дојран      362, Активни      1

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.