Објавено видео како Ламбе го пали бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ (видео)

Објавено на 9 август, 2022 во 11:30

На социјалните мрежи се појави видео од безбедносната камера во близина на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, на кое се гледа моментот на опожарувањето на објектот.

На видеото се гледа обвинетиот пејач Ламбе Алабаковски, кој доаѓа маскиран со велосипед во непосредна близина на клубот. Велосипедот го остава, по што се враќа и ја пали влезната вратата од објектот, а потоа бега во правецот каде што го остави велосипедот.

Клубот „Ванчо Михајлов“ беше запален на 4-ти јуни. Алабаковски подоцна беше приведен, во полициска станица го призна делото, а судењето се очекува во септември.

Клубот е отворен на 16 април оваа година во присуство на поранешниот бугарски премиер Кирил Петков и други претставници од бугарскиот државен врв.

Пред неколку дена Комисијата за заштита и спречување на дискриминација денес изврши увид во „Ванчо Михајлов“ после поднесена претставка за дискриминација. Како што соопштија од таму, станува збор за претставка поднесена од здружение на граѓани со оправдан интерес.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.