Папата апелира до политичарите: Спречете ја нуклеарната војна во Украина

Објавено на 26 октомври, 2022 во 10:12

Папата Франциск споредувајќи ја моменталната светска ситуација со кубанската ракетна криза пред 60 години, ги наведе светските верски водачи во мирен апел до политичарите во вторникот да ја спречат заканата од нуклеарна војна поради Украина.

Тој претседаваше со церемонијата на затворање на тридневната конференција организирана од италијанската заедница Сант Еџидио, светска мировна и добротворна група, во римскиот Колосеум.

Во своето обраќање пред неколку илјади луѓе, одржано откако различни верски групи одделно се молеа, Франциск го осуди денешното „мрачно сценарио, каде што, за жал, плановите на моќните светски лидери не ги земаат предвид праведните аспирации на народот“.

Осврнувајќи се на можноста за употреба на нуклеарно оружје во Украина, папата рече:

– Денес, всушност, нешто за што се плашевме и се надевавме дека никогаш повеќе нема да слушнеме е во целосна опасност: употребата на атомско оружје, кое продолжи да се произведува и погрешно да се тестира и по Хирошима и Нагасаки – изјави поглаварот на Римокатоличката црква.

Франциск потсети како на 25 октомври 1962 година, во екот на кубанската ракетна криза, папата Јован XXIII упати радио порака во која апелираше до тогашните лидери да го вратат светот од работ – пренесе Ројтерс.

– Денеска мирот е сериозно нарушен, нападнат и газен и тоа во Европа, на самиот континент кој во минатиот век ги претрпе ужасите на двете светски војни – рече папата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.