Во пет општини нема заразени со ковид-19

Објавено на 10 јуни, 2021 во 09:42

Според податоците на министерството за здравство регистрирани се 451 активен случај и вакцинацијата, според надлежните, се одвива непречено во сите пунктови.

Во моментов ниту едно заболено лице со ковид 19 нема во Пехчево, Дојран, Демир Капија, Пробиштип и Богданци. Поголемиот дел од градовите имаат по едноцифрен број на заразени лица.

Поради намалениот број болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.469, бројката на оздравени пациенти е 149.551, на починати е 5.467, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.