Почина кралицата Елизабета Втора, неколку факти за нејзиното владеење

Објавено на 9 септември, 2022 во 09:39

Кралицата Елизабета почина на 96-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата.

Кралицата Елизабета Втора беше монархот со најдолго владеење во британската историја и најстариот шеф на држава во светот.

– Таа стана наследничка кога нејзиниот вујко, Едвард Осми, абдицирал на 11 декември 1936 година, а нејзиниот татко станал крал Џорџ Шести. Таа имаше 10 години.

– Таа се омажи за морнаричкиот поручник Филип Маунтбатен, грчки принц, во лондонската Вестминстерска опатија на 20 ноември 1947 година. Тие имаат четири деца: принцот Чарлс (роден во 1948 година), принцезата Ана (1950), принцот Ендру (1960) и принцот Едвард. (1964). Филип почина во април 2021 година, на 99-годишна возраст.

– Се искачи на тронот по смртта на нејзиниот татко на 6 февруари 1952 година, додека беше во Кенија на кралска турнеја. Таа беше крунисана на 2 јуни 1953 година во Вестминстерската опатија, првото крунисување кое било емитувано на телевизија.

– Кога го зазеде престолот, Јозеф Сталин, Мао Це Тунг и Хари Труман ги водеа Советскиот Сојуз, Кина и САД, додека Винстон Черчил беше британски премиер.

– Ја опслужувале 15 премиери. За време на нејзиното владеење, имало 14 претседатели на САД. Нејзиното Височество се сретна и со 13 од 14-те американски претседатели, од Хари Труман (1945-1953) до Џо Бајден. Исклучок е Линдон Џонсон (1963-1969).

– Елизабета останува кралица на 15 држави – Велика Британија, Австралија, Канада, Нов Зеланд, Јамајка, Антигва и Барбуда, Бахамите, Белизе, Гренада, Папуа Нова Гвинеја, Соломонските Острови, Свети Китс и Невис, Света Луција, Свети Винсент и Гренадините и Тувалу.

– Таа го прослави својот платинест јубилеј – 70-годишнина од нејзиното доаѓање на тронот – на 6 февруари 2022 година.

– На 96 години, кралицата Елизабета Втора е и најстариот жив монарх во светот. Само еден крал во историјата владеел подолго од неа – Луј Четиринаесетти (над 72 години помеѓу 1643 и 1715 година)

– Во улога на кралица, Елизабета Втора посетила над 100 земји – уште еден рекорд за британски монарх – и остварила над 150 посети на земјите од Комонвелтот. Нејзиното Височество во Канада беше 22 пати – повеќе од која било друга земја – и во Франција, чиј јазик го зборува, 13 пати – повеќе од која било друга европска земја. Дејли Телеграф проценува дека таа го обиколила светот 42 пати пред да ги прекине патувањата во странство во ноември 2015 година на 89-годишна возраст.

– За време на нејзиното владеење, Нејзиното Височество изврши околу 21.000 ангажмани, даде „кралска согласност” на околу 4.000 банкноти и беше домаќин на голем број достоинственици на 112 државни посети. Меѓу нив се императорот Хаиле Селасие (Етиопија, 1954), јапонскиот император Хирохито (1971), полскиот претседател Лех Валенса (1991) и американскиот претседател Барак Обама (2011).

– Кралицата Елизабета Втора беше првиот британски монарх што ја посети Кина во 1996 година и се обрати пред Претставничкиот дом во Вашингтон на 16 мај 1991 година.

– Кралицата Елизабета го прати првиот емејл на 26 март 1976 година, за време на посетата на истражувачки објект на Министерството за одбрана.

– Во 1997 година, таа ја отвори првата официјална веб-страница на Бакингемската палата.

– Во 2014 година, кралицата Елизабета Втора го објави својот прв твит, а во 2019 година ја сподели својата прва објава на Инстаграм.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.