Предметите на СЈО нема да пропаднат, одлучи Судот во Стразбур

Објавено на 16 февруари, 2023 во 11:29

Апликациите на осудените и обвинетите од предметите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а кои поранешниот претседател Ѓорге Иванов ги помилува, се недопуштени а обвинетите и осудените не успеале да ги исцрпат домашните правни лекови. Ова е конечната одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП).

Според одлуката, предметите на поранешното СЈО не пропаѓаат и постапките за нив продолжуваат.

Апликациите во Стразбур ги поднесоа дел од поранешните функционери против кои постапки отвори СЈО, a како причина за нив се наведува аболицијата што поранешниот претседател Ѓорге Иванов им ја даде во 2016 година, но по бурните реакции потоа ја повлече.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.