Пренос во живо од погребот на кралицата Елизабета Втора

Објавено на 19 септември, 2022 во 10:39

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе започне во Вестминстерската опатија денеска во 11 часот по локално време.

На државниот погреб на кралицата Елизабета, еден од најголемите логистички предизвици во британската историја, ќе има повеќе од 2.000 гости, меѓу кои јапонскиот император Нарухито, францускиот претседател Емануел Макрон, американскиот претседател Џо Бајден.

На погребот ќе присуствува и македонскиот претседател Стево Пендаровски и неговата сопруга.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.