Рестрикции на струјата ќе нема, иако ова ќе биде тешка зима, вели Бектеши

Објавено на 30 јуни, 2022 во 14:14

Министерот за економија Крешник Бектеши, вели дека рестрикции на струјата ќе нема.

-Рестрикции на струјата ќе нема, иако ова ќе биде тешка зима не само за Северна Македонија туку и за регионот и глобално поради криза во енергетиката, Се прават сите подготовки посебно од страна на ЕСМ за да го зголеми производството и согласно нивниот доставен план веќе е зголемено производството. Во однос на цените најголемиот товар ќе падне на тие што грејат базени, кои имаат можност да ги плаќаат сметките, што трошат колку што трошат 100 просечни домаќинства во државата месечно, вели Бектеши.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.