Шкотска е првата земја во светот во која производите за менструален циклус станаа бесплатни

Објавено на 16 август, 2022 во 13:08

Шкотска стана првата земја во светот што го озакони правото на бесплатни производи за менструален циклус во, како што велат властите, клучен чекор во справувањето со претстојната „ера на сиромаштија“.

Законот за бесплатни производи за менструален циклус од 2021 година стапи на сила во понеделникот, што значи дека локалните власти и давателите на образование во Шкотска сега имаат законска обврска да обезбедат бесплатни производи за време на траењето на менструалниот циклус на сите на кои им се потребни.

Шкотската влада соопшти дека инвестирала повеќе од 27 милиони фунти во финансирање за пристап до хигиенските производи и дека новиот закон ќе го „консолидира напредокот“.

Лабуристичката членка на шкотскиот парламент (СМП) Моника Ленон, која ја водеше кампањата за нацрт-законот, рече дека е горда што го иницирала.

„Локалните власти и партнерските организации работеа напорно за да го направат реалност законското право за пристап до бесплатни производи“, рече таа.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.