Синдикалната потрошувачка кошничка во мај изнесува 797 евра

Објавено на 9 јуни, 2023 во 15:49

Сојузот на синдикати на Македонија пресмета дека во месец мај,годинава, на едно четиричлено семејство му биле потребни 49 025 денари односно 797 евра за да ги покрие основните и минималните трошоци. ССМ ја изработува синдикалната потрошувачка кошничка. Просечната исплатена нето плата по вработен во март, годинава, изнесува 34. 925 денари односно 567 евра.

Оттаму велат дека минатиот месец најмногу пари од потрошувачката кочничка одат за храна и пијалоци во вредност од 19 532 денари, додека трошоците за домување изнесувале 13 392 денари.

Од останатите трошоци, кои се дел од синдикалната кошничка, потребни се 3 720 денари за превоз, 3 196 денари за хигиена, а за одржување на здравјето се трошеле 821 денар.

Синдикалната потрошувачка кошничка во април, според пресметките на ССМ, беше 49 384 денари. Највисока до сега беше во ноември 2022 година кога изнесуваше 51 717 денари.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.