Во САД прва доза од вакцина против ковид-19 примиле над 50 отсто од населението

Објавено на 19 април, 2021 во 09:18

sad vakcina 1024x556

19.04.2021

Нешто повеќе од половина од возрасната популација во САД до вчера примила барем една доза од вакцина против ковид-19, додека речиси третина од населението добило по две дози, покажуваат податоците на Центрите за контрола и превенција на болести.

САД започнаа да ја вакцинираат популацијата пред четири месеци, а до вчера, првата доза беше дадена на 50,4 проценти од возрасната популација.
Во ризичната група на лица постари од 65 години, 81 процент од нив ја примиле првата доза, а околу две третини се целосно вакцинирани.

Во моментов, според Белата куќа, се дистрибуираат повеќе од три милиони дози дневно во САД, а вкупно се поделени 210 милиони дози.

САД најмногу користат вакцини „Модерна” и „Фајзер”, додека вакцинирањето со „Џонсон и Џонсон” неодамна е прекинато, по шест случаи на церебрална венска тромбоза.

Според стапката на вакцинација, со 61.6 дози администрирани на 100 лица, САД во моментов заостанува зад Израел, кој води меѓу земјите со најмалку пет милиони луѓе со стапка од 119,2. САД, исто така, ги следат Обединетите Арапски Емирати, Чиле и Велика Британија, кои вакцинираат со стапка од 62 дози на 100 луѓе, според истражувачкиот сајт Our World in Data.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.