СЗО очекува високи бројки на Ковид-19 ова лето во Европа

Објавено на 1 јули, 2022 во 10:25

Светската здравствена организација очекува високо ниво на инфекција со Ковид-19 во Европа и повика на контрола на вирусот откако бројот на заразени се зголеми трипати за еден месец.

„Откако земјите низ Европа ги укинаа социјалните мерки што беа во сила, вирусот ќе циркулира на високо ниво ова лето. Вирусот нема да исчезне само затоа што државите престанаа да го контролираат. Продолжува да се шири, да се менува и да убива –  рече генералниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

Предводен од подваријантата омикрон БА.5, коронавирусот се шири во педесетина земји кои припаѓаат на европскиот дел на СЗО, а оваа недела тие се приближија до дневната бројка од 500.000 новозаразени, анализираат надлежните.

На крајот на мај таа бројка беше 150.000 лица, според податоците на СЗО.

Речиси сите европски земји имаат пораст на бројот на заразени со коронавирус, а на листата водат Португалија, Луксембург, Франција, Грција, Кипар, Германија и Австрија, пишуваат медиумите.

„Се надеваме дека важните кампањи за вакцинација што ги имаат повеќето земји, како и бројот на оние што го прележале вирусот, ќе значат дека ќе ги избегнеме најтешките последици што ги видовме порано во пандемијата“, вели Клуге.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.