Турција: 12-годишно дете извадено од урнатините 260 часа по земјотресот (видео)

Објавено на 17 февруари, 2023 во 10:03

Уште едно чудо се случи во Турција, откако дванаесетгодишно дете беше спасено од урнатините на зграда во Антакија, во провинцијата Хатај, 260 часа по разорните земјотреси што во понеделникот минатата недела ги погодија јужните делови на Турција, јавува Анадолија.

Екипите за пребарување и спасување од под урнатините на зграда во населбата Екинци го извлекоа детето Осман Халебија, странски државјанин.

Тој беше извлечен жив од урнатините 260 часа или речиси 11 дена по разорните земјотреси.

По спасувачката акција детето со возило на Итна помош било пренесено во болница.

Анадолија претходно објави дека во провинцијата Караманмараш била извлечена жена (42), која преживеала 257 часа под урнатините.

Според последните податоци, во разорниот земјотрес во Турција загинале 38.044 луѓе.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.